Aktualności / 9 września Światowy Dzień Świadomości FAS – Ciąża Zero Alkoholu!

9 września Światowy Dzień Świadomości FAS – Ciąża Zero Alkoholu!

2018-09-07 14:06

Powiat Kartuski od początku 2018 r. bierze udział w kampanii „STOP-FAS”. Mamy bowiem świadomość, że koniecznym jest, aby informować o poważnych skutkach spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży. 9 września to Światowy Dzień Świadomości FAS i święto mające na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży. Do kampanii dołączyły także ośrodki zdrowia i pomocy społecznej z terenu powiatu kartuskiego.

Kiedy kobieta będąc w ciąży pije alkohol, zachodzi ryzyko, że urodzi dziecko z poalkoholowymi zaburzeniami rozwojowymi (FASD – Fetal Alcohol Spectrum Disorder). Może to spotkać co trzecią ciężarną. Niektóre dzieci mogą urodzić się z pełnoobjawowym płodowym zespołem alkoholowym (FAS - Fetal Alcohol Syndrome). Dziesięć razy więcej dzieci miewa różnorodne objawy objęte wspólną nazwą poalkoholowych zaburzeń rozwojowych (FASD – Fetal Alcohol Spectrum Disorder). U dzieci z FAS stwierdza się niedobór wzrostu i wagi, wady w budowie twarzy, uszkodzenie układu nerwowego, zwłaszcza mózgu.

Niepokojące jest to, że spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży jest częstym zjawiskiem. W Polsce po alkohol sięga około 33 % kobiet spodziewających się dziecka. Nie ustalono dotąd, czy istnieje bezpieczna ilość alkoholu dla płodu, dlatego kobieta w ciąży nie powinna go w ogóle pić. 

Z przeprowadzonych w latach 2011-2014 badań wynikało, że u 2 % dzieci stwierdzono FASD, a dla porównania dzieci z zespołem Downa stanowiły 1 % i dzieci z autyzmem 1,5 %. ​Z kolei badania Ipsos z 2005 r. wykazały, że co trzecia ankietowana osoba spotkała się z opinią, że kobieta w ciąży powinna spożywać niewielkie ilości czerwonego wina, a 16 % ankietowanych otrzymało taką informację od lekarza. Ponadto co trzecia kobieta uważa, że dzieci z FAS rodzą tylko kobiety uzależnione od alkoholu, co nie jest prawdą. Jeżeli przyszli rodzice chcą mieć 100 % pewności, że ich dziecku nie zagrozi alkohol powinni z niego zrezygnować na 3 miesiące przed planowaną ciążą.

Więcej o problemie FAS i jego przeciwdziałaniu można przeczytać na stronie: www.stop-fas.pl. Dziękujemy lekarzowi psychiatrii p. Grażynie Rymaszewskiej za wsparcie merytoryczne w prowadzeniu kampanii na terenie powiatu kartuskiego.

 

 

Newsletter
Kalendarz wydarzeń
Kwiecień 2019
1234567

8910111213

15161718192021

2223242528

2930


Biuletyn Informacji Publicznej

Dziennik Ustaw

Monitor Polski